-

sannis

Komentarze użytkownika

@Włodzimierz Korwin-Czarzasty (29 listopada 2019 11:32)

To nie jest prawda. Z Kresów pochodziło tak jak DrWall mniej niż 30%. Łatkę przykleili tramwajarze ze Lwowa oraz część kadry politechniki Lwowskiej. Reszta kresowiaków przyjechała ze wschodniogalicyjskich wiosek. Po wojnie krowy pasące się w Parku Szczytnickim to był normalny widok. Wreszcie przyjechało wielu ludzi z różnych zakątków kraju rzuconych przez powojenny los. I tak jak pisał DrWall elita komunistyczna vide Drobner z Krakowa. Trzeba jednak pamiętać o JEDNEJ BARDZO WAŻNEJ SPRAWIE. Ziemie Zachodnie i Północne to był obszar intensywnego osadnictwa wojskowego. Wrocław zaś uchodził za nieformalną, wojskową stolicę Polski.

sannis
29 listopada 2019 22:52

@Włodzimierz Korwin-Czarzasty (29 listopada 2019 11:32)

Ja nie wiem czy tylko starych komuchów. Wystarczy przejechać się do Wrocławia i stwierdzić, że kult Armii Czerwonej jest wiecznie żywy, bo przecież ona "dała" Polakom ten Wrocław. Pamiętam jak Michnik ogłosił akcję, żeby zanieść kwiaty na cmentarze żołnierzy radzieckich, to we Wrocławiu na ten ruski cmentarz tłumy w różnym wieku waliły. Na własne oczy widziałem. Natomiast gdzie indziej, pewno też j.est żywa pamięć, w kolejnym pokoleniu, że armii czerwonej coś tam zawdzięczją. Jak nie profesurę, to jakiś tam departament. W tym kontekście można traktować słowa Afro Czaczy jako dyscyplinowanie - pamiętajcie skąd wam nogi wyrastają.  

sannis
29 listopada 2019 14:58

@Hata Yoga i proszę się nie śmiać (24 listopada 2019 13:03)

Sam jako uzupełnienie czasem ćwiczę coś na kształt pilatesa. Myślę, że ćwiczenia jogi z odrzuceniem nadbudówki ideologicznej są niegroźne choć ponoć oddechowe już niekoniecznie. Czytałem kiedyś artykuł zakonnika katolickiego na ten temat i wcale nie idzie tu o technikę przepony itp.

A tak a propos to się nasuwają ciekawe wątki badawcze. Pierwszy to kwestia wykorzystania przez komunę mody na wschodnie sztuki walki, które jak sądzę było skutkiem furory filmów z Brucem Lee. Podobno żywo było zainteresowane tym zjawiskiem LWP i zapraszali do Bolesławca mistrzów północnokoreańskiej odmiany taekwondo. Druga zaś - jak to się stało, że przez wieki męskie sporty typu jazda konna są obecnie uznane za "babskie". Pilates niemęski itp. Przecież wszyst ...

sannis
24 listopada 2019 21:19

@Dlaczego warto czytać Baśnie Socjalistyczne czyli jak usiłowano wplątać Hallera w zamach na Narutowicza (23 listopada 2019 19:58)

Tak sobie zerknąłem w biogram Jędrzeja Moraczewskiego, bo nie pamiętałem co się z nim działo po 39'. I oto łooo hohoho. Prawie w spokoju udało mu sie przeżyć wygodnie okupację, bowiem jedyną szykaną było przeniesienie z jednego majątku do drugiego. Tam nieszczęśliwie wpadł szrapnel, który trafił JędrzejaM w tętnicę iuwaga w 44' dokonał żywota. Coś w tą lapidarną końcówkę nie wierzę. Pewnie p. Orda  może przytoczyć jakieś teksty emigracyjne, które oświetlą temat.

sannis
23 listopada 2019 22:37

@Dlaczego to Hipolit Korwin-Milewski nie dał Polsce niepodległości? (22 listopada 2019 15:45)

"Mi się wydaje że takie rotowanie żołnierzami z jednego końca kraju na drugi wiązało się z chęcią związania wszystkich ziem Rzeczpospolitej. "

Nie w przypadku KOP! To były wyselekcjonowana elitarna jednostka. Podległa z resztą MSW. W zwykłym wojsku istotnie tak było. Czasami z tego powodu zdażały się komiczne sytuacje np. chłop z Białorusi, o nieokreślonej świadomości narodowej tzw. tuziemiec, wzięty do wojska do garnizonu już nie istotne czy na Mazowszu, czy Śląsku po raz pierwszy w życiu widział schody. Opracowania dotyczące tych spraw jest sporo choćby w Biuletynie IPN, a na szybko z pamięci to J.Kęsik sport w WP w IIRP.   

"Bociański, pochodzący z Wielkopolski, który postanowił tutejsza wileńska ludność spolonizować "

Od kiedy to Wileńs ...

sannis
23 listopada 2019 18:40

@Dlaczego to Hipolit Korwin-Milewski nie dał Polsce niepodległości? (22 listopada 2019 15:45)

"W latach 1917-1919 powstało w Europie kilkadziesiąt państw. Jedne ewaulowały, inne (większość) zniknęły. A z trendu wynika, że niezbędnym warunkiem utrzymania niepodległości w tym czasie było stanie twardo przy interesach Francji i Anglii.

Bez tego ludzie pokroju Piłsudskiego skończyli by jak ataman Petlura - po góra 2 latach rządów.

Bez decyzji podjętych 5 XI 1916 w Pszczynie, a podpisanych przez Beslera i Kucka, nie byłoby czego przekazywać Piłsudzkiemu. Bez poparcia i osobistych znajomości Paderewskiego nikogo w Wersalu by sprawa polska nie obeszła. Bez błękitnej armii Hallera nikt by tam nie uwierzył, że te państwo centralne - czyli dotychczasowy wróg - walczyło po stronie ententy i jako sojusznik może brać udział w podziale tortu."

Wężykie ...

sannis
23 listopada 2019 08:43

@Dlaczego to Hipolit Korwin-Milewski nie dał Polsce niepodległości? (22 listopada 2019 15:45)

"Gdyby armią dowodził Generał Haller, gdzieżby tam doszło do spustoszenia jakichkolwiek majątków na Kresach. Żołnierze Generała Hallera trzymaliby się rozkazów i nie pozwalali sobie na zajęcie i spustoszenie żadnych majątków."

Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że właśnie tak by było. Pod względem świadomości, wyszkolenia o wysposażeniu nie wspominając to leguny wyglądały jak nieobute obdartusy. Wreszcie zachodziła pewna analogia. Otóż w 1924 jak formowoano KOP na wschodzie, rekrutowano żołnieży z dzielnic zachodnich z Wielkopolski, Pomorza i G. Śląska. Nie na zasadzie wsadzania górala do łodzi podwodnej jak w LWP, tylko przez fakt, że a) świadomość narodowa była wysoka, b) uznanie nadrzędności prawa powszechne, c)  wyszkolen ...

sannis
22 listopada 2019 23:04

@W poszukiwaniu moralnego sprawcy (17 listopada 2019 09:18)

Już nie pamiętam gdzie, ale chyba u Baliszewskiego czytałem jakieś wątki ze śledztwa ws. zabójstwa prezydenta Narutowicza. Pojawił się tam mocny trop bolszewicki ściśle związany z zamachem bombowym w Cytadeli. Być może zamach obliczony był na eskalację stałego konfliktu wewnętrznego.

sannis
17 listopada 2019 22:55

@Stalinowskie złote Słońce... (5 listopada 2019 08:08)

Co to są półlegalne pisma? Pytanie do wszystkich.

Podejrzewam, że pisma zdelegalizowanych organizacji, których wydawanie było jakoś tam tolerowane przez władze...

sannis
5 listopada 2019 14:41

@Stalinowskie złote Słońce... (5 listopada 2019 08:08)

Jak się głębiej poszpera na tej stornie, to nie tylko takie kwiatki wychodzą. Np. po co były MTP w Poznaniu, po to żeby odpowiedni towarzysze, za odpowiednie pieniądze mogli jeździć zachodnimi wozami... Nowa szlachta w pełnym tego słowa znaczeniu.  

sannis
5 listopada 2019 14:36


@Stalinowskie złote Słońce... (5 listopada 2019 08:08)

Creme de la creme stalinowców to jednak nie byli chłopki roztropki, a raczej żydowskie drobnomieszczaństwo.

Poniżej link do mentalności tego środowiska ("z pierwszej ręki") i jednocześnie bogate źródło informacji na ich temat, bo bez krempacji stalinięta się tam odsłaniają, chociaż ciężko się "kopie" po tej ich stronie.

http://xtrakt.art.pl/daskografia/x/2000ix-repatrianci.htm

 

sannis
5 listopada 2019 12:29

@Przegranie wojny w pięć dni przez państwo o 34 mln ludzi — to klęska nie wojenna, lecz moralna. O kampanii 1939 roku. (17 października 2019 23:39)

Wcale nie było dobrze. Polska została przeznaczona do likwidacji. Stalin wszedł 17.09 za przyzwoleniem francuskim (sekretarz Noela, z którym ten prawdopodobnie sypiał, był agentem GPU. Lewicowy establishment francuski to agent na agencie). Francuzom spadł kamień z serca, że pozbyli się "problemu polskiego". Beck obudził się dopiero 15/16 września i próbuje się układać przez ambasadę w Szwajcarii z Niemcami. Śmigły jako polityk był beznadzijny, ale pod względem dowodzenia wykonał  we wrześniu 39' założony plan. Jeszcze dodam dla naiwnych, że tzw. ewakuacja armii do Rumunii nie oznaczała jej transportu do Francjii, bo w założeniach ocalone mogło zostać z 200 -300tyś żołnieży a nie 35tyś. Operować mieli co oczywiste z Rumunii. Śmigły do końca nie mó ...

sannis
19 października 2019 22:51

@Przegranie wojny w pięć dni przez państwo o 34 mln ludzi — to klęska nie wojenna, lecz moralna. O kampanii 1939 roku. (17 października 2019 23:39)

Nie rozumiesz, że to było zgodnie z PLANEM... Koncentracji na przedmościu rumuńskim pod opieką francuską. Ja wymieniłem fakty a ty bredzisz zgodnie z podręcznikiem historii do 8 klasy z PRLu.

sannis
19 października 2019 22:19

@Przegranie wojny w pięć dni przez państwo o 34 mln ludzi — to klęska nie wojenna, lecz moralna. O kampanii 1939 roku. (17 października 2019 23:39)

Gen. Faury szef francuskiej misji wojskowej w Polsce, który jakby nie było zna się na wojence, twierdził że Śmigły bardzo sprawnie dowodził w trakcie kampanii wrześniowej, o wiele lepiej niż jego Gamelin w 1940 we Francji. Polskie wojsko wobec swych ograniczeń musiało działać manewrowo i wciągać Niemców na wschód. 14 września Niemcy tracą inicjatywę operacyjną i stoją ciut za Wisłą z braku zaopatrzenia. W tym czasie wg, różnych danych na przedmościu rumuńskim i Polsce południowo wschodniej jest gotowe do koncentracji między 50tyś a 100tyś czynnych żołnieży i 300tyś zmobilizowanych w jednostkach zapasowych. Ogółem zmobilizowane siły Polskie na ten dzień szacowano na 800tyś żołnierzy.  W Rumunii jest już 100 samolotów od Brytoli i 50 czołg&o ...

sannis
19 października 2019 10:02

@Przegranie wojny w pięć dni przez państwo o 34 mln ludzi — to klęska nie wojenna, lecz moralna. O kampanii 1939 roku. (17 października 2019 23:39)

Pisałem o tym w komentarzach na SN chyba ze dwa lata temu, bo Baliszewski o tym pisał dużo wcześniej. Podsyłałem tez link do bardzo szczegółowego kalendarium kampanii wrześniowej. Z tego mozna duzo wywnioskować ale przebrnąć przez to jest masa roboty. Powiem jeszcze raz: Śmigłego nie bronię i za nim nie przepadam, ale idiotą nie był. Został przez otoczenie okrutnie oszukany i bezlitośnie wystawiony. Fakt, że na własne życzenie i to go obciąża.  Dodam jeszcze taki szczegół, że w zasadzie w czasie kampanii nie mógł wydawać rozkazów, bo nie było łączności. Łączności wogóle między związkami taktycznymi nie było. Rozkazy wydawane były przez gońców, często sprzeczne a niektóre zdradzieckie jak Rómla o uznaniu Sowietów za spr ...

sannis
18 października 2019 19:35

@Przegranie wojny w pięć dni przez państwo o 34 mln ludzi — to klęska nie wojenna, lecz moralna. O kampanii 1939 roku. (17 października 2019 23:39)

To jest wersja oficjalna. Strona polska wiedziała dokładnie co ustalono w Moskwie, poinformował o tym życzliwie Patain ambasadora polskiego w Madrycie. Ten powiadomił ministerstwo.

sannis
18 października 2019 13:18

@Przegranie wojny w pięć dni przez państwo o 34 mln ludzi — to klęska nie wojenna, lecz moralna. O kampanii 1939 roku. (17 października 2019 23:39)

To był planowany chaos. Tak właśnie miała wyglądać kampania polska, zaprojektowana pewnie gdzieś angielskich klubach. Śmigły naiwnie uwierzył w zapewnienia Becka o tym, że a) Sowieci nie wejdą, b) Alianci tak, czy owak uderzą na Niemcy. Stąd założenia ofensywne wobec Niemiec, a w razie ślamazarności Aliantów "plan B" w postaci koncetracji na przedmościu rumuńskim. Pytanie czy jakieś sensowne założenia odwrotne były np. koncentracja na Wiśle i czy nie były torpedowane od samego początku. Jeszcze trzeba dodać co najmnie dwie próby zamachu stanu Sikorskiego we Lwowie i prosowieckiego w Warszawie. Myślę, że Śmigly dużo dowiedział się o tym co się stało, po fakcie. Nie bronię go, ale uciekł z Rumunii i wrócił do Wawy, gdzie szybko go wykończono. Roweckiego z r ...

sannis
18 października 2019 13:11

@Dzień dręczyciela (18 października 2019 09:17)

Wziąć te nawiedzone edukatorki na etat ze wszystkimi obowiązkami zeń wynikającymi (rady, papierologia). Następnie zrobić z tego czegoś przedmiot z poziomem wymagań jak w biologii czy fizyce. Edukatorki będa miały taką jazdę na lekcjach, że im dredy z nerwów same odpadną a dzieci znienawidzą przedmiot jak każdy inny. Vega zaś nakręci film "Młodzi gniewni made in Poland".

sannis
18 października 2019 10:31

@Wiara jest podstawą także w sprawach przyziemnych (17 października 2019 09:43)

Oczywiście, że tak. To jeden tylko z elementów. Narrację straszenia zbijamy straszeniem. W hierarchii atutów to co najwyzej żołędzie. A strategii nie mozna opierać na samym tylko straszeniu. Chociaż na  straszeniu + poczuciu wyższości jedzie opozycja.

sannis
17 października 2019 10:41

Strona 1 na 13.    Następna